En rejäl skara förskollärare, flera färska jurister och ett antal lärare har nyligen fått examensbevis i handen. Totalt 145 i listan – kolla in om du känner några av dem!

FILOSOFIE KANDIDATEXAMEN:
Nils Pedersen, Umeå; Jan Roslund, Piteå; Malin Kajava, Luleå; Olivia Flodbring, Umeå; Mona Ben Rabeh, Norrköping; Paula Mönnig, Uppsala; Anton Forsberg, Solna; Linn Viklund, Bäckefors; Jennie Björklund, Umeå; Arshia Saleh Pour, Umeå.

FILOSOFIE MAGISTEREXAMEN:
Sara Nyberg, Nacka; Helena Öman, Öjebyn; Olivia Rydberg, Svalöv.

FILOSOFIE DOKTORSEXAMEN:
Robert Grahn, Umeå.

FYSIOTERAPEUTEXAMEN:
Anton Brink, Stockholm.

FÖRSKOLLÄRAREXAMEN:
Marie-Louise Nordlund, Örnsköldsvik; Kalliopi Manousaki, Umeå; Olga Rolund, Umeå; Jenny Karlsson, Hörnefors; Jeanette Backman, Tärnaby; Sara Norrman, Umeå; Johan Lingegård, Umeå; Johanna Löfqvist, Umeå; Linda Habbershaw, Lögdeå; Erica Lundahl, Skellefteå; Åsa Zetterlund, Umeå; Sofie Tellram, Umeå; Banno Alvskog, Östersund; Lina Sandin, Umeå; Melindha Önnerlöv, Lycksele; Simon Lindehag, Umeå; Felicia Kullander, Köpmanholmen; Emelie Jonsson, Hörnefors; Moa Lundberg, Hörnefors; Daniel Hedkvist, Umeå; Sara Lindgren, Örnsköldsvik; Susanne Smetana-Nilsson, Örkelljunga; Evelina Arvidsson, Umeå; Maria Eriksson, Örnsköldsvik; Matilda Svensson, Umeå; Linda Johansson, Tärnaby; Frida Abrahamsson, Köping; Agnes Helmsjö Ohlsson, Umeå; Nils Eriksson, Holmsund; Sofia Eklund, Vindeln; Hanna Dahlgren, Umeå; Sara Wangby, Brunflo; Jennie Holmlund, Umeå; Elin Wiklund, Hofors; Towe Fjällström, Umeå; Fanny Nordin, Örnsköldsvik; Niklas Jonsson, Umeå; Jennifer Hartvik, Umeå; Clara Uhlan, Umeå; Caroline Hedell, Umeå; André Ahlqvist, Umeå; Amanda Nilsson, Stockholm; Robin Appelkvist, Umeå; Sara Larsson, Malå; Alexandra Hjelm, Ljungaverk; Fanny Panboon, Umeå.

HÖGSKOLEINGENJÖRSEXAMEN:
Mattias Häggkvist, Östersund (se intervju längst ner); Kevin Johansson, Umeå.

JURISTEXAMEN:
Ida Carlsson, Göteborg; Josefine Bodin, Örnsköldsvik; Jenny Johansson, Umeå; Julia Edin Normark, Skellefteå.

KONSTNÄRLIG MASTEREXAMEN:
Sebastian Aumer, Tyskland; Janis Beinerts, Lettland; Terezia Stevuliakova, Slovakien.

LÄRAREXAMEN:
Anders Sundin, Örnsköldsvik; Lena Ledin Andersson, Sollefteå; Annelie Sjöroos, Örnsköldsvik.

MEDICINE KANDIDATEXAMEN:
Therese Oredsson, Vällingby; Melat Solomon, Umeå.

MEDICINE MAGISTEREXAMEN:
Jani Monthan, Finland; Niklas Jansson, Klässbol; Kristian Åslund, Linköping; Håkan Reback, Johanneshov; Linnea Appelvik Tängdén, Obbola; Therese Gustafsson, Arvidsjaur; Josef Åshjelm, Skellefteå; Niklas Olsson, Umeå; Kristin Bryntesson, Åmotfors; Linda Haglund, Finland; Mattias Grundström, Lund.

NATURVETENSKAPLIG KANDIDATEXAMEN:
Eeva Talsi, Arvika; Märta Tobiasson, Umeå.

NATURVETENSKAPLIG MASTEREXAMEN:
Johannes Krohn, Tyskland.

PSYKOLOGEXAMEN:
Siri Adelmann, Västerås.

SJUKSKÖTERSKEEXAMEN:
Therese Oredsson, Vällingby.

SOCIONOMEXAMEN:
Nils Pedersen, Umeå; Ida Pella, Sangis; Jan Roslund, Piteå; Linda Granström, Umeå; Malin Kajava, Luleå; Olivia Flodbring, Umeå; Marja Silver, Gammelstad; Tess Glöckner, Umeå; Emma Eriksson, Umeå; Hilda Karlsson, Umeå; Maria-Teresia Nutti Stenman, Luleå; Emelie Marklund, Bagarmossen; Julia Nilsson, Umeå; Janna Karlström, Luleå; Paula Mönnig, Uppsala; Linn Viklund, Bäckefors; Julia Eriksson, Uppsala; Fredrik Perdal, Malå; Jennie Björklund, Umeå; Tove Mosten, Vällingby; Ida Falk, Årsta; Linnda Kristiansson, Umeå; Gustav Zetterberg, Umeå; Nathalie Grape, Umeå; Natalia Granberg, Umeå; Arshia Saleh Pour, Umeå; Melinda Miettinen, Boden; Ramin Azarmehr, Malmö; Anna Lundström, Umeå; Mariam Semere Abraham, Nacka.

SPECIALISTSJUKSKÖTERSKE-EXAMEN:
Jani Monthan, Finland; Niklas Jansson, Klässbol; Kristian Åslund, Linköping; Håkan Reback, Johanneshov; Linnea Appelvik Tängdén, Obbola; Therese Gustafsson, Arvidsjaur; Josef Åshjelm, Skellefteå; Niklas Olsson, Umeå; Kristin Bryntesson, Åmotfors; Linda Haglund, Finland; Mattias Grundström, Lund.

SPECIALLÄRAREXAMEN:
Agnetha Andersson, Piteå.

SPECIALPEDAGOGEXAMEN:
Catarina Kollryd, Umeå; Sara Jormvik, Södra Sunderbyn; Linda Petrusson Björkqvist, Täfteå; Erika Forslund, Umeå; Ida Maria Nilsson, Sundsvall; Helena Öman, Öjebyn.

STUDIE- OCH YRKESVÄGLEDAR-EXAMEN:
Camilla Spegel, Vällingby.

TEKNOLOGIE MASTEREXAMEN:
Yongcui Mi, Västra Frölunda.

YRKESLÄRAREXAMEN:
Jenny Sandberg, Piteå.

ÄMNESLÄRAREXAMEN:
Terese Näslund, Nordmaling; Jonas Ödmark, Bonässund; Oskar Eriksson, Umeå.

Fotnot: Namnlistan består av urval examinerade vid Umeå universitet den senaste tiden – inte samtliga.